Jablonecko - malovaná mapa
Ručně malovaná mapa okresu Jablonec nad Nisou
✅ Snadná orientace v mapě
✅ Pohodlnější plánování výletů - přesně vidíte jak zámek nebo rozhledna vypadá
✅ Tipy na výlety a informace o zajímavostech v regionu
✅ Texty v češtině i angličtině
✅ V mapě zakresleny všechny naučné stezky, pěší i vybrané cyklistické trasy
✅ Skládaná do batohu i nástěnná na stěnu pokoje
Jablonecko je nejmenším a nejlesnatějším českým okresem, který je znám především díky silné sklářské a šperkařské tradici. Vždyť kdo by neznal jabloneckou bižuterii?.
Orientace v této malované mapě je mnohem snadnější než v klasické typografické mapě, protože přesně vidíte, jak vypadají zajímavé objekty, jak rozsáhlé jsou pohoří a jak hluboké jsou údolí.
Malované mapy si ale zachovávají přesnost typografických map, jsou zde zakresleny všechny pěší i vybrané cyklistické trasy, naučné stezky, čísla cest a jiné potřebné údaje. Korekturu mapy provedl Klub Českých turistů, obce, města a podnikatelské subjekty regionu Jablonecka.
Z uhlířů šperkaři a skláři s mezinárodním ohlasem
Tak nějak zjednodušeně by se dala popsat historie Jablonce nad Nisou, který původně vznikl jako uhlířská osada a seznámit se s ní můžete v Muzeu skla a bižuterie. Najdete tu největší stálou expozici skla a historické šperky, knoflíky či vánoční ozdoby. V reprezentativní Riedlově vile v Desné je zase instalována expozice pojednávající o rodu zakladatelů zdejších skláren. Jiný pohled na sklářskou tradici nabízí Městské muzeum v Železném Brodě, kde se dozvíte, jak se vyrábělo domácí sklo v 19. století.
Běžný život jizerských horalů mapuje Muzeum Jizerských hor a fanoušci techniky ocení dvě celorepublikově zcela unikátní památky – nejstarší fungující vodní elektrárnu a nejstrmější ozubnicovou dráhu. Zatímco Muzeum ozubnicové dráhy najdete v Kořenově v bývalé vlakové stanici, vodní elektrárnu ve Velkých Hamrech. Ta vyrábí energii nepřetržitě od roku 1907 a nedávno zde vzniklo Muzeum obnovitelných zdrojů energie.
Velkým lákadlem nejen pro děti je Muzeum hraček v Jiřetíně pod Bukovou. Pokud však chcete něco skutečně netradičního a regionálního, navštivte Kittelovo muzeum v Krásné. To je poctou stejnojmennému lékaři, který byl v léčbě pacientů přírodními medikamenty natolik úspěšný, že kolovaly legendy o jeho spolčení se s ďáblem.

Kouzelné skalní hrady
Jablonecku jsou takové tři. Největším a nejzajímavějším je bezpochyby Pantheon nad Malou Skálou, který se tyčí nad údolím Jizerky kousek od Turnova. Za návštěvu však stojí i Frýdštejn, nejsevernější hrad regionu, či Návarov u Zlaté Olešnice.Vyhlídky na ráj z rozhleden
Za nejkrásnější platí novogotická Štěpánka u Kořenova, s jejíž stavbou začal kníže Rohan. V její blízkosti najdeme také Maják Járy Cimrmana s muzeem tohoto velikána. Naopak nejznámější je pravděpodobně Tanvaldský Špičák a nejstarší pak cihlová rozhledna Kopanina. Tu jako jednu z prvních rozhleden nechal postavit Klub českých turistů. Vybrat si však můžete i z dalších jako jsou rozhledny Bramberk, Královka, Proseč či Nisanka. Každá z nich nabízí nový, unikátní a dechberoucí výhled na krásy Českého ráje.
A ráj to opravdu je, nemyslíte?

PROHLÉDNĚTE SI ONLINE PODOBU MAPY
Mapa je oboustranná a na její zadní straně naleznete povídání a obrázky o těch největších zajímavostech a také praktické informace a kontakty na infocentra, ubytování, zámky a hrady v regionu. Najdete zde také QR kód ke stáhnutí interaktivní mapy do mobilu.
Mapa je dvojjazyčná - povídání o zajímavostech v regionu na zadní straně jsou v českém a anglickém jazyce.
Provedení mapy: jako skládaná a jako nástěnná s možností lištování. Tisk mapy na papír s certifikátem FSC - šetrný k přírodě
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář